Food Processor Multi-Functional With 3 Interchangeable Disks, Blender, Whisk, Dough Maker 1.8 L 750.0 W FDP03.C0WH White
Thermo-resistant glass goblet blends hot and frozen drinks and foods without the risk of thermal crack, Removable multizone blades crush and blend foods effortlessly, Variable speeds and pulse to blend ingredients to the desired texture, Designed with interlock feature for enhanced safety, Dishwasher safe parts for easy maintenance, Interchangeable chopper blades for chopping and pureeing, plastick blade for kneading bread and pastry mixes, 2 litre bowl capacity,stainless steel knife blade for chopping and pureeing,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Countertop |
| Colour Name | White |
| What's In The Box | Food Processor_Blender, User Manual, Warranty Card |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Wattage | 700 - 899 W |
| Product Length | 36.5 cm |
| Product Height | 20 cm |
| Product Width/Depth | 19 cm |
| Capacity | 1.8 L |
| Wattage | 750 W |
| Attribute Key | Blade Material, Weight, Control, Bowl capacity, Disc |
| Attribute Value | Plastic, 4 K kg, 2 speed plus pulse, 2 litre, Interchangeable |
| Features | Corded, Ergonomic, Multi-Function, Personal, Programmable |
| Model Number | FDP03.C0WH |
| Model Name | FDP03.C0WH |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Food Processor Multi-Functional With 3 Interchangeable Disks, Blender, Whisk, Dough Maker 1.8 L 750.0 W FDP03.C0WH White
Food Processor Multi-Functional With 3 Interchangeable Disks, Blender, Whisk, Dough Maker 1.8 L 750.0 W FDP03.C0WH White
Thermo-resistant glass goblet blends hot and frozen drinks and foods without the risk of thermal crack, Removable multizone blades crush and blend foods effortlessly, Variable speeds and pulse to blend ingredients to the desired texture, Designed with interlock feature for enhanced safety, Dishwasher safe parts for easy maintenance, Interchangeable chopper blades for chopping and pureeing, plastick blade for kneading bread and pastry mixes, 2 litre bowl capacity,stainless steel knife blade for chopping and pureeing,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Countertop |
| Colour Name | White |
| What's In The Box | Food Processor_Blender, User Manual, Warranty Card |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Wattage | 700 - 899 W |
| Product Length | 36.5 cm |
| Product Height | 20 cm |
| Product Width/Depth | 19 cm |
| Capacity | 1.8 L |
| Wattage | 750 W |
| Attribute Key | Blade Material, Weight, Control, Bowl capacity, Disc |
| Attribute Value | Plastic, 4 K kg, 2 speed plus pulse, 2 litre, Interchangeable |
| Features | Corded, Ergonomic, Multi-Function, Personal, Programmable |
| Model Number | FDP03.C0WH |
| Model Name | FDP03.C0WH |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Thermo-resistant glass goblet blends hot and frozen drinks and foods without the risk of thermal crack, Removable multizone blades crush and blend foods effortlessly, Variable speeds and pulse to blend ingredients to the desired texture, Designed with interlock feature for enhanced safety, Dishwasher safe parts for easy maintenance, Interchangeable chopper blades for chopping and pureeing, plastick blade for kneading bread and pastry mixes, 2 litre bowl capacity,stainless steel knife blade for chopping and pureeing,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Countertop |
| Colour Name | White |
| What's In The Box | Food Processor_Blender, User Manual, Warranty Card |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Wattage | 700 - 899 W |
| Product Length | 36.5 cm |
| Product Height | 20 cm |
| Product Width/Depth | 19 cm |
| Capacity | 1.8 L |
| Wattage | 750 W |
| Attribute Key | Blade Material, Weight, Control, Bowl capacity, Disc |
| Attribute Value | Plastic, 4 K kg, 2 speed plus pulse, 2 litre, Interchangeable |
| Features | Corded, Ergonomic, Multi-Function, Personal, Programmable |
| Model Number | FDP03.C0WH |
| Model Name | FDP03.C0WH |












