Essential XL Air Fryer 6.2 L 2000 W HD9270/90/91 Black
Healthy frying with Rapid Air technology., Fry with up to 90% less fat., Air fryer experts for 10+ years., The new Philips Essential Airfryer opens up a world of possibilities: fry, bake, grill, roast and even reheat! Cook your food to perfection every time, no matter what you choose to make, All removable parts are dishwasher safe. Our Airfryer's QuickClean basket has a non-stick coating for easy cleaning, Ensures every day safe and easy use., Made of long-lasting material to ensure long lasting durability.,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Freestanding |
| Colour Name | Black |
| What's In The Box | 1 x Essential XL Airfryer, warranty |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 5 L & Above |
| Appliance Wattage | 2000 W & Above |
| Dishwasher Safe | No |
| Adjustable Temperature | No |
| Product Length | 403 mm |
| Product Height | 307 mm |
| Product Width/Depth | 315 mm |
| Capacity | 6.2 L |
| Wattage | 2000 W |
| Attribute Key | Ready signal, Quickclean, Patented Rapid Air, Time control, Rapid Air technology |
| Attribute Value | Yes, Yes, Yes, Yes, Yes |
| Features | Adjustable Temperature, Auto Shut Off, Dishwasher Safe, Ergonomic, Indicator Lights |
| Model Number | HD9270/90/91 |
| Model Name | HD9270/90 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Essential XL Air Fryer 6.2 L 2000 W HD9270/90/91 Black
Essential XL Air Fryer 6.2 L 2000 W HD9270/90/91 Black
Healthy frying with Rapid Air technology., Fry with up to 90% less fat., Air fryer experts for 10+ years., The new Philips Essential Airfryer opens up a world of possibilities: fry, bake, grill, roast and even reheat! Cook your food to perfection every time, no matter what you choose to make, All removable parts are dishwasher safe. Our Airfryer's QuickClean basket has a non-stick coating for easy cleaning, Ensures every day safe and easy use., Made of long-lasting material to ensure long lasting durability.,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Freestanding |
| Colour Name | Black |
| What's In The Box | 1 x Essential XL Airfryer, warranty |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 5 L & Above |
| Appliance Wattage | 2000 W & Above |
| Dishwasher Safe | No |
| Adjustable Temperature | No |
| Product Length | 403 mm |
| Product Height | 307 mm |
| Product Width/Depth | 315 mm |
| Capacity | 6.2 L |
| Wattage | 2000 W |
| Attribute Key | Ready signal, Quickclean, Patented Rapid Air, Time control, Rapid Air technology |
| Attribute Value | Yes, Yes, Yes, Yes, Yes |
| Features | Adjustable Temperature, Auto Shut Off, Dishwasher Safe, Ergonomic, Indicator Lights |
| Model Number | HD9270/90/91 |
| Model Name | HD9270/90 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Healthy frying with Rapid Air technology., Fry with up to 90% less fat., Air fryer experts for 10+ years., The new Philips Essential Airfryer opens up a world of possibilities: fry, bake, grill, roast and even reheat! Cook your food to perfection every time, no matter what you choose to make, All removable parts are dishwasher safe. Our Airfryer's QuickClean basket has a non-stick coating for easy cleaning, Ensures every day safe and easy use., Made of long-lasting material to ensure long lasting durability.,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Freestanding |
| Colour Name | Black |
| What's In The Box | 1 x Essential XL Airfryer, warranty |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 5 L & Above |
| Appliance Wattage | 2000 W & Above |
| Dishwasher Safe | No |
| Adjustable Temperature | No |
| Product Length | 403 mm |
| Product Height | 307 mm |
| Product Width/Depth | 315 mm |
| Capacity | 6.2 L |
| Wattage | 2000 W |
| Attribute Key | Ready signal, Quickclean, Patented Rapid Air, Time control, Rapid Air technology |
| Attribute Value | Yes, Yes, Yes, Yes, Yes |
| Features | Adjustable Temperature, Auto Shut Off, Dishwasher Safe, Ergonomic, Indicator Lights |
| Model Number | HD9270/90/91 |
| Model Name | HD9270/90 |
























