Essential Air Fryer With Rapid Air Technology 4.1 L 1400.0 W HD9200/91/90 Black
Adjustable time and temperature control, Airfryer experts for 10+ years, Easy to use and clean, Fry with up to 90% less fat*, Healthy frying with Rapid Air technology, Basket (kg) 0.8kg, Pan (liter*) 4.1L, Unleash the full potential of your Airfryer to cook meals that are tastier and healthier, Explore time-saving features and strengthen your cooking skills to make homemade meals that you and your family love, every day, The auto shutoff function includes a sound to let you know your dish is ready, A fully-adjustable temperature control lets you preset the best heat setting for the food you're cooking, up to 200 degrees,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Countertop |
| Colour Name | Black |
| What's In The Box | Air Fryer |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 3 - 4.9 L |
| Appliance Wattage | Upto 1499 W |
| Product Length | 360 mm |
| Product Height | 295 mm |
| Product Width/Depth | 264 mm |
| Capacity | 4.1 L |
| Wattage | 1400 W |
| Attribute Key | Automatic shut-off, On/off switch, Temperature control, Power-on light, Time control |
| Attribute Value | Yes, Yes, Yes, Yes, Yes |
| Features | Adjustable Temperature, Auto Shut Off, Mechanical, Personal, Travel |
| Model Number | HD9200/91/90 |
| Model Name | Philips Essential Air Fryer 1400W Black - HD9200/90 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Essential Air Fryer With Rapid Air Technology 4.1 L 1400.0 W HD9200/91/90 Black
Essential Air Fryer With Rapid Air Technology 4.1 L 1400.0 W HD9200/91/90 Black
Adjustable time and temperature control, Airfryer experts for 10+ years, Easy to use and clean, Fry with up to 90% less fat*, Healthy frying with Rapid Air technology, Basket (kg) 0.8kg, Pan (liter*) 4.1L, Unleash the full potential of your Airfryer to cook meals that are tastier and healthier, Explore time-saving features and strengthen your cooking skills to make homemade meals that you and your family love, every day, The auto shutoff function includes a sound to let you know your dish is ready, A fully-adjustable temperature control lets you preset the best heat setting for the food you're cooking, up to 200 degrees,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Countertop |
| Colour Name | Black |
| What's In The Box | Air Fryer |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 3 - 4.9 L |
| Appliance Wattage | Upto 1499 W |
| Product Length | 360 mm |
| Product Height | 295 mm |
| Product Width/Depth | 264 mm |
| Capacity | 4.1 L |
| Wattage | 1400 W |
| Attribute Key | Automatic shut-off, On/off switch, Temperature control, Power-on light, Time control |
| Attribute Value | Yes, Yes, Yes, Yes, Yes |
| Features | Adjustable Temperature, Auto Shut Off, Mechanical, Personal, Travel |
| Model Number | HD9200/91/90 |
| Model Name | Philips Essential Air Fryer 1400W Black - HD9200/90 |
Original: $80.75
-65%$80.75
$28.26Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Adjustable time and temperature control, Airfryer experts for 10+ years, Easy to use and clean, Fry with up to 90% less fat*, Healthy frying with Rapid Air technology, Basket (kg) 0.8kg, Pan (liter*) 4.1L, Unleash the full potential of your Airfryer to cook meals that are tastier and healthier, Explore time-saving features and strengthen your cooking skills to make homemade meals that you and your family love, every day, The auto shutoff function includes a sound to let you know your dish is ready, A fully-adjustable temperature control lets you preset the best heat setting for the food you're cooking, up to 200 degrees,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Countertop |
| Colour Name | Black |
| What's In The Box | Air Fryer |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 3 - 4.9 L |
| Appliance Wattage | Upto 1499 W |
| Product Length | 360 mm |
| Product Height | 295 mm |
| Product Width/Depth | 264 mm |
| Capacity | 4.1 L |
| Wattage | 1400 W |
| Attribute Key | Automatic shut-off, On/off switch, Temperature control, Power-on light, Time control |
| Attribute Value | Yes, Yes, Yes, Yes, Yes |
| Features | Adjustable Temperature, Auto Shut Off, Mechanical, Personal, Travel |
| Model Number | HD9200/91/90 |
| Model Name | Philips Essential Air Fryer 1400W Black - HD9200/90 |
























