Electric Steel Kettle 1.7 L 1500.0 W BM-8034 Silver/Black
Heats up water quickly so that you can enjoy tea, instant coffee, hot chocolate and other hot beverages in minutes, Heat-resistant plastic handle for easy access, Built to last, these attractive and affordable kettles are durable enough for everyday use, 304 Food grade stainless steel double wall electric kettle, Maximum safety built with an anti-slip grip and heat-resistant handle, you won't have to worry about this kettle sliding out,
| Colour Name | Silver/Black |
|---|---|
| Appliance Capacity | 1.1 To 2.5 L |
| Appliance Wattage | 1500 To 1850 Watt |
| Product Length | 11.5 cm |
| Product Height | 7.3 cm |
| Product Width/Depth | 8.2 cm |
| Capacity | 1.7 L |
| Wattage | 1500 W |
| Model Number | BM-8034 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Electric Steel Kettle 1.7 L 1500.0 W BM-8034 Silver/Black
Electric Steel Kettle 1.7 L 1500.0 W BM-8034 Silver/Black
Heats up water quickly so that you can enjoy tea, instant coffee, hot chocolate and other hot beverages in minutes, Heat-resistant plastic handle for easy access, Built to last, these attractive and affordable kettles are durable enough for everyday use, 304 Food grade stainless steel double wall electric kettle, Maximum safety built with an anti-slip grip and heat-resistant handle, you won't have to worry about this kettle sliding out,
| Colour Name | Silver/Black |
|---|---|
| Appliance Capacity | 1.1 To 2.5 L |
| Appliance Wattage | 1500 To 1850 Watt |
| Product Length | 11.5 cm |
| Product Height | 7.3 cm |
| Product Width/Depth | 8.2 cm |
| Capacity | 1.7 L |
| Wattage | 1500 W |
| Model Number | BM-8034 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Heats up water quickly so that you can enjoy tea, instant coffee, hot chocolate and other hot beverages in minutes, Heat-resistant plastic handle for easy access, Built to last, these attractive and affordable kettles are durable enough for everyday use, 304 Food grade stainless steel double wall electric kettle, Maximum safety built with an anti-slip grip and heat-resistant handle, you won't have to worry about this kettle sliding out,
| Colour Name | Silver/Black |
|---|---|
| Appliance Capacity | 1.1 To 2.5 L |
| Appliance Wattage | 1500 To 1850 Watt |
| Product Length | 11.5 cm |
| Product Height | 7.3 cm |
| Product Width/Depth | 8.2 cm |
| Capacity | 1.7 L |
| Wattage | 1500 W |
| Model Number | BM-8034 |
























