Electric Kettle With Stainless Steel Body 1.7 L 2200.0 W JC450-B5 Silver/Black
POWER - 2200 W, CAPACITY - 17 liter, LONG-LASTING USE - Made using premium quality materials Stainless Steel, CONVENIENT - 360-degree cord design for convenient maneuverability, a wide spout for easy pouring, and an automatic lid-opening structure, EFFICIENT - The concealed heating plate is added for even heat distribution,
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Colour Name | Silver/Black |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 1.1 To 2.5 L |
| Appliance Wattage | Above 1960 Watt |
| Product Length | 28 cm |
| Product Height | 22 cm |
| Product Width/Depth | 20 cm |
| Capacity | 1.7 L |
| Wattage | 2200 W |
| Attribute Key | Voltage |
| Attribute Value | 220-240 V |
| Model Number | JC450-B5 |
| Model Name | JC450-B5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Electric Kettle With Stainless Steel Body 1.7 L 2200.0 W JC450-B5 Silver/Black
Electric Kettle With Stainless Steel Body 1.7 L 2200.0 W JC450-B5 Silver/Black
POWER - 2200 W, CAPACITY - 17 liter, LONG-LASTING USE - Made using premium quality materials Stainless Steel, CONVENIENT - 360-degree cord design for convenient maneuverability, a wide spout for easy pouring, and an automatic lid-opening structure, EFFICIENT - The concealed heating plate is added for even heat distribution,
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Colour Name | Silver/Black |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 1.1 To 2.5 L |
| Appliance Wattage | Above 1960 Watt |
| Product Length | 28 cm |
| Product Height | 22 cm |
| Product Width/Depth | 20 cm |
| Capacity | 1.7 L |
| Wattage | 2200 W |
| Attribute Key | Voltage |
| Attribute Value | 220-240 V |
| Model Number | JC450-B5 |
| Model Name | JC450-B5 |
Original: $26.40
-65%$26.40
$9.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
POWER - 2200 W, CAPACITY - 17 liter, LONG-LASTING USE - Made using premium quality materials Stainless Steel, CONVENIENT - 360-degree cord design for convenient maneuverability, a wide spout for easy pouring, and an automatic lid-opening structure, EFFICIENT - The concealed heating plate is added for even heat distribution,
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Colour Name | Silver/Black |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 1.1 To 2.5 L |
| Appliance Wattage | Above 1960 Watt |
| Product Length | 28 cm |
| Product Height | 22 cm |
| Product Width/Depth | 20 cm |
| Capacity | 1.7 L |
| Wattage | 2200 W |
| Attribute Key | Voltage |
| Attribute Value | 220-240 V |
| Model Number | JC450-B5 |
| Model Name | JC450-B5 |
























