Electric Kettle 1.7 L 2200 W HD9350 Silver/Black
A removable micro-mesh filter on the spout captures tiny limescale particles as small as 200 microns to ensure a clear cup, A concealed stainless steel heating element ensures fast boiling and easy cleaning, The kettle shuts off automatically when the water is ready, when it is lifted from the base or when there is too little water, The water level is easy to read with an indicator located underneath the handle, A push-button lid opens smoothly at the touch of a button, avoiding steam contact,
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Installation | Handheld |
| Colour Name | Silver/Black |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 1.1 To 2.5 L |
| Appliance Wattage | Above 1960 Watt |
| Product Length | 16 cm |
| Product Height | 24 cm |
| Product Width/Depth | 16 cm |
| Capacity | 1.7 L |
| Wattage | 2200 W |
| Attribute Key | Power Consumption, Capacity, Cord Length |
| Attribute Value | 2200 W, 1.7 L, 75 cm |
| Model Number | HD9350 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Electric Kettle 1.7 L 2200 W HD9350 Silver/Black
Electric Kettle 1.7 L 2200 W HD9350 Silver/Black
A removable micro-mesh filter on the spout captures tiny limescale particles as small as 200 microns to ensure a clear cup, A concealed stainless steel heating element ensures fast boiling and easy cleaning, The kettle shuts off automatically when the water is ready, when it is lifted from the base or when there is too little water, The water level is easy to read with an indicator located underneath the handle, A push-button lid opens smoothly at the touch of a button, avoiding steam contact,
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Installation | Handheld |
| Colour Name | Silver/Black |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 1.1 To 2.5 L |
| Appliance Wattage | Above 1960 Watt |
| Product Length | 16 cm |
| Product Height | 24 cm |
| Product Width/Depth | 16 cm |
| Capacity | 1.7 L |
| Wattage | 2200 W |
| Attribute Key | Power Consumption, Capacity, Cord Length |
| Attribute Value | 2200 W, 1.7 L, 75 cm |
| Model Number | HD9350 |
Original: $37.75
-65%$37.75
$13.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A removable micro-mesh filter on the spout captures tiny limescale particles as small as 200 microns to ensure a clear cup, A concealed stainless steel heating element ensures fast boiling and easy cleaning, The kettle shuts off automatically when the water is ready, when it is lifted from the base or when there is too little water, The water level is easy to read with an indicator located underneath the handle, A push-button lid opens smoothly at the touch of a button, avoiding steam contact,
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Installation | Handheld |
| Colour Name | Silver/Black |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 1.1 To 2.5 L |
| Appliance Wattage | Above 1960 Watt |
| Product Length | 16 cm |
| Product Height | 24 cm |
| Product Width/Depth | 16 cm |
| Capacity | 1.7 L |
| Wattage | 2200 W |
| Attribute Key | Power Consumption, Capacity, Cord Length |
| Attribute Value | 2200 W, 1.7 L, 75 cm |
| Model Number | HD9350 |
























