Electric Iron 1000.0 W NI-317T White/Blue
Cruises a meticulous technology that assists in making your work easier, Compactly structured that makes portability effortless, Splurges a well crafted exterior that boasts extensive utilisation, LED indicator with temperature control feature for sensitive clothes, Non-stick soleplate technology for added safety of your clothes and smooth ironing, Safe to use, with automatic shut-off when iron is left unattended, Heat-proof handle offers protection against heat burns,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Handheld |
| Colour Name | White/Blue |
| What's In The Box | 1x Electric Iron |
| Energy Used | Battery |
| Appliance Wattage | Up to 1000 W |
| Product Length | 30 cm |
| Product Height | 12 cm |
| Product Width/Depth | 27.4 cm |
| Wattage | 1000 W |
| Features | Corded |
| Model Number | NI-317T |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Electric Iron 1000.0 W NI-317T White/Blue
Electric Iron 1000.0 W NI-317T White/Blue
Cruises a meticulous technology that assists in making your work easier, Compactly structured that makes portability effortless, Splurges a well crafted exterior that boasts extensive utilisation, LED indicator with temperature control feature for sensitive clothes, Non-stick soleplate technology for added safety of your clothes and smooth ironing, Safe to use, with automatic shut-off when iron is left unattended, Heat-proof handle offers protection against heat burns,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Handheld |
| Colour Name | White/Blue |
| What's In The Box | 1x Electric Iron |
| Energy Used | Battery |
| Appliance Wattage | Up to 1000 W |
| Product Length | 30 cm |
| Product Height | 12 cm |
| Product Width/Depth | 27.4 cm |
| Wattage | 1000 W |
| Features | Corded |
| Model Number | NI-317T |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cruises a meticulous technology that assists in making your work easier, Compactly structured that makes portability effortless, Splurges a well crafted exterior that boasts extensive utilisation, LED indicator with temperature control feature for sensitive clothes, Non-stick soleplate technology for added safety of your clothes and smooth ironing, Safe to use, with automatic shut-off when iron is left unattended, Heat-proof handle offers protection against heat burns,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Handheld |
| Colour Name | White/Blue |
| What's In The Box | 1x Electric Iron |
| Energy Used | Battery |
| Appliance Wattage | Up to 1000 W |
| Product Length | 30 cm |
| Product Height | 12 cm |
| Product Width/Depth | 27.4 cm |
| Wattage | 1000 W |
| Features | Corded |
| Model Number | NI-317T |
























