Electric Dry Iron 1000.0 W NI-317T Blue/White
Thermal fuse to cut off power when temperature of soleplate is too high, Non-stick coating soleplate helps the iron glide more smoothly over any fabric, Ideal for consumers who prefer heavyweight for perfect ironing, Helps the iron glide more smoothly over any fabric, Made with high quality material which is durable for long time,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Handheld |
| Colour Name | Blue/White |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Wattage | Up to 1000 W |
| Product Length | 30 cm |
| Product Height | 12 cm |
| Product Width/Depth | 27.4 cm |
| Wattage | 1000 W |
| Features | Corded |
| Model Number | NI-317T |
| Model Name | NI-317T |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Electric Dry Iron 1000.0 W NI-317T Blue/White
Electric Dry Iron 1000.0 W NI-317T Blue/White
Thermal fuse to cut off power when temperature of soleplate is too high, Non-stick coating soleplate helps the iron glide more smoothly over any fabric, Ideal for consumers who prefer heavyweight for perfect ironing, Helps the iron glide more smoothly over any fabric, Made with high quality material which is durable for long time,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Handheld |
| Colour Name | Blue/White |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Wattage | Up to 1000 W |
| Product Length | 30 cm |
| Product Height | 12 cm |
| Product Width/Depth | 27.4 cm |
| Wattage | 1000 W |
| Features | Corded |
| Model Number | NI-317T |
| Model Name | NI-317T |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Thermal fuse to cut off power when temperature of soleplate is too high, Non-stick coating soleplate helps the iron glide more smoothly over any fabric, Ideal for consumers who prefer heavyweight for perfect ironing, Helps the iron glide more smoothly over any fabric, Made with high quality material which is durable for long time,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Handheld |
| Colour Name | Blue/White |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Wattage | Up to 1000 W |
| Product Length | 30 cm |
| Product Height | 12 cm |
| Product Width/Depth | 27.4 cm |
| Wattage | 1000 W |
| Features | Corded |
| Model Number | NI-317T |
| Model Name | NI-317T |
























