Electric 2-Slice Toaster 900.0 W TCM01.A0BK Black/Silver
Moulded from high-grade material to avoid chipping even through prolonged usage, Fade-proof construction resists catching stains facilitating easy cleaning, Splurges a well crafted exterior that boasts extensive utilisation, Features a superfine frame polished with strict surface treatment, Ergonomically designed to ensure convenient portability, The Kenwood TCM01.A0BK 2-Slice Metal Toaster comes with an advanced toasting technology that ensures a great result with each use. Also, it features wide slots, which allows you to uniformly toast ad warm bagels, muffins, and bread with ease,
| Material | Metal |
|---|---|
| Installation | Countertop |
| Colour Name | Black/Silver |
| What's In The Box | 1 x Toaster |
| Energy Used | Electric |
| Number of Slices | 2 Slices |
| Toaster Wattage | 751 to 900 Watts |
| Product Length | 26 cm |
| Product Height | 19 cm |
| Product Width/Depth | 16 cm |
| Wattage | 900 W |
| Attribute Key | Removable crumb tray, Adjustable browning control, High-quality, Sleek Design, Safe and easy to use |
| Attribute Value | Yes, Yes, Yes, Yes, Yes |
| Features | Personal, Ergonomic, Programmable, Digital, Indicator Lights |
| Model Number | TCM01.A0BK |
| Model Name | TCM01.A0BK |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Electric 2-Slice Toaster 900.0 W TCM01.A0BK Black/Silver
Electric 2-Slice Toaster 900.0 W TCM01.A0BK Black/Silver
Moulded from high-grade material to avoid chipping even through prolonged usage, Fade-proof construction resists catching stains facilitating easy cleaning, Splurges a well crafted exterior that boasts extensive utilisation, Features a superfine frame polished with strict surface treatment, Ergonomically designed to ensure convenient portability, The Kenwood TCM01.A0BK 2-Slice Metal Toaster comes with an advanced toasting technology that ensures a great result with each use. Also, it features wide slots, which allows you to uniformly toast ad warm bagels, muffins, and bread with ease,
| Material | Metal |
|---|---|
| Installation | Countertop |
| Colour Name | Black/Silver |
| What's In The Box | 1 x Toaster |
| Energy Used | Electric |
| Number of Slices | 2 Slices |
| Toaster Wattage | 751 to 900 Watts |
| Product Length | 26 cm |
| Product Height | 19 cm |
| Product Width/Depth | 16 cm |
| Wattage | 900 W |
| Attribute Key | Removable crumb tray, Adjustable browning control, High-quality, Sleek Design, Safe and easy to use |
| Attribute Value | Yes, Yes, Yes, Yes, Yes |
| Features | Personal, Ergonomic, Programmable, Digital, Indicator Lights |
| Model Number | TCM01.A0BK |
| Model Name | TCM01.A0BK |
Original: $36.41
-65%$36.41
$12.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Moulded from high-grade material to avoid chipping even through prolonged usage, Fade-proof construction resists catching stains facilitating easy cleaning, Splurges a well crafted exterior that boasts extensive utilisation, Features a superfine frame polished with strict surface treatment, Ergonomically designed to ensure convenient portability, The Kenwood TCM01.A0BK 2-Slice Metal Toaster comes with an advanced toasting technology that ensures a great result with each use. Also, it features wide slots, which allows you to uniformly toast ad warm bagels, muffins, and bread with ease,
| Material | Metal |
|---|---|
| Installation | Countertop |
| Colour Name | Black/Silver |
| What's In The Box | 1 x Toaster |
| Energy Used | Electric |
| Number of Slices | 2 Slices |
| Toaster Wattage | 751 to 900 Watts |
| Product Length | 26 cm |
| Product Height | 19 cm |
| Product Width/Depth | 16 cm |
| Wattage | 900 W |
| Attribute Key | Removable crumb tray, Adjustable browning control, High-quality, Sleek Design, Safe and easy to use |
| Attribute Value | Yes, Yes, Yes, Yes, Yes |
| Features | Personal, Ergonomic, Programmable, Digital, Indicator Lights |
| Model Number | TCM01.A0BK |
| Model Name | TCM01.A0BK |
























