Easy Touch Stand Steamer 1.4 L 1600.0 W GC482/26 White/Blue
Dimensions: 40 x 34.5 x 40 cm; 2.87 Kilograms, Hot steam refreshes your clothes and kills more than 99% of bacteria and dust mites, Heat proof glove included to protect your hand during steaming, Set your preferred steam level for optimal results on different fabrics. Use low steam for thinner fabrics and a more powerful setting for thicker fabrics and coats, The large 1.4L detachable water tank comes with an 80% larger filling hole compared to predecessor models, enabling easier refilling and cleaning for better tank hygiene, Hot steam refreshes your clothes and kills more than 99% of bacteria and dust mites*. Less frequent washing and dry cleaning saves time and money, and helps clothes last longer, Prolong the lifetime of your appliance by using the Easy Rinse descaling function regularly and Integrated adjustable pole for hanging your garments. It is collapsible for easy storage,
| Material | Iron |
|---|---|
| Colour Name | White/Blue |
| What's In The Box | 1 x Garment Steamer |
| Appliance Capacity | 1 - 1.9 L |
| Appliance Wattage | 1600 - 1800 W |
| Product Length | 30.9 cm |
| Product Height | 31.5 cm |
| Product Width/Depth | 27.7 cm |
| Capacity | 1.4 L |
| Wattage | 1600 W |
| Features | Personal, Corded, Ergonomic, Indicator Lights, Multi-Function |
| Model Number | GC482/26 |
| Model Name | Philips Easy Touch Stand Steamer 1600w White/Blue - GC482/26 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Easy Touch Stand Steamer 1.4 L 1600.0 W GC482/26 White/Blue
Easy Touch Stand Steamer 1.4 L 1600.0 W GC482/26 White/Blue
Dimensions: 40 x 34.5 x 40 cm; 2.87 Kilograms, Hot steam refreshes your clothes and kills more than 99% of bacteria and dust mites, Heat proof glove included to protect your hand during steaming, Set your preferred steam level for optimal results on different fabrics. Use low steam for thinner fabrics and a more powerful setting for thicker fabrics and coats, The large 1.4L detachable water tank comes with an 80% larger filling hole compared to predecessor models, enabling easier refilling and cleaning for better tank hygiene, Hot steam refreshes your clothes and kills more than 99% of bacteria and dust mites*. Less frequent washing and dry cleaning saves time and money, and helps clothes last longer, Prolong the lifetime of your appliance by using the Easy Rinse descaling function regularly and Integrated adjustable pole for hanging your garments. It is collapsible for easy storage,
| Material | Iron |
|---|---|
| Colour Name | White/Blue |
| What's In The Box | 1 x Garment Steamer |
| Appliance Capacity | 1 - 1.9 L |
| Appliance Wattage | 1600 - 1800 W |
| Product Length | 30.9 cm |
| Product Height | 31.5 cm |
| Product Width/Depth | 27.7 cm |
| Capacity | 1.4 L |
| Wattage | 1600 W |
| Features | Personal, Corded, Ergonomic, Indicator Lights, Multi-Function |
| Model Number | GC482/26 |
| Model Name | Philips Easy Touch Stand Steamer 1600w White/Blue - GC482/26 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dimensions: 40 x 34.5 x 40 cm; 2.87 Kilograms, Hot steam refreshes your clothes and kills more than 99% of bacteria and dust mites, Heat proof glove included to protect your hand during steaming, Set your preferred steam level for optimal results on different fabrics. Use low steam for thinner fabrics and a more powerful setting for thicker fabrics and coats, The large 1.4L detachable water tank comes with an 80% larger filling hole compared to predecessor models, enabling easier refilling and cleaning for better tank hygiene, Hot steam refreshes your clothes and kills more than 99% of bacteria and dust mites*. Less frequent washing and dry cleaning saves time and money, and helps clothes last longer, Prolong the lifetime of your appliance by using the Easy Rinse descaling function regularly and Integrated adjustable pole for hanging your garments. It is collapsible for easy storage,
| Material | Iron |
|---|---|
| Colour Name | White/Blue |
| What's In The Box | 1 x Garment Steamer |
| Appliance Capacity | 1 - 1.9 L |
| Appliance Wattage | 1600 - 1800 W |
| Product Length | 30.9 cm |
| Product Height | 31.5 cm |
| Product Width/Depth | 27.7 cm |
| Capacity | 1.4 L |
| Wattage | 1600 W |
| Features | Personal, Corded, Ergonomic, Indicator Lights, Multi-Function |
| Model Number | GC482/26 |
| Model Name | Philips Easy Touch Stand Steamer 1600w White/Blue - GC482/26 |
























