Easy Speed Steam Iron 2000 W GC1742/46 Red
Non-stick sole plate ensures smooth and efficient ironing results, Ergonomically designed handle provides a soft grip that makes it comfortable while ironing, Enables you to adjust the temperature for convenience of use, Overheat protection ensures user safety, Superior construction of the tools resists corrosion and bestows long service life,
| Material | Combination |
|---|---|
| Installation | Handheld |
| Colour Name | Red |
| Appliance Wattage | 1501 to 2000 W |
| Product Length | 34 cm |
| Product Height | 15.6 cm |
| Product Width/Depth | 32.2 cm |
| Wattage | 2000 W |
| Model Number | GC1742/46 |
| Model Name | Philips EasySpeed Steam iron GC1742/46 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






Easy Speed Steam Iron 2000 W GC1742/46 Red
Easy Speed Steam Iron 2000 W GC1742/46 Red
Non-stick sole plate ensures smooth and efficient ironing results, Ergonomically designed handle provides a soft grip that makes it comfortable while ironing, Enables you to adjust the temperature for convenience of use, Overheat protection ensures user safety, Superior construction of the tools resists corrosion and bestows long service life,
| Material | Combination |
|---|---|
| Installation | Handheld |
| Colour Name | Red |
| Appliance Wattage | 1501 to 2000 W |
| Product Length | 34 cm |
| Product Height | 15.6 cm |
| Product Width/Depth | 32.2 cm |
| Wattage | 2000 W |
| Model Number | GC1742/46 |
| Model Name | Philips EasySpeed Steam iron GC1742/46 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Non-stick sole plate ensures smooth and efficient ironing results, Ergonomically designed handle provides a soft grip that makes it comfortable while ironing, Enables you to adjust the temperature for convenience of use, Overheat protection ensures user safety, Superior construction of the tools resists corrosion and bestows long service life,
| Material | Combination |
|---|---|
| Installation | Handheld |
| Colour Name | Red |
| Appliance Wattage | 1501 to 2000 W |
| Product Length | 34 cm |
| Product Height | 15.6 cm |
| Product Width/Depth | 32.2 cm |
| Wattage | 2000 W |
| Model Number | GC1742/46 |
| Model Name | Philips EasySpeed Steam iron GC1742/46 |
























