Easy Fry Deluxe 4.2 L 1500.0 W EY401D27 Grey/Black
Grill, Fry and Roast With the Easy Fry, you can not only fry but also grill, bake and roast, Put a surprising dish on the table every day, Healthier Frying, Little to no oil required to fry, bake, grill and roast all your favourite dishes, Accurate temperature setting the temperature can be set very accurately from 80 ° c to 200 ° c for perfect, The result healthy fried food thatās crisp outside and tender inside using little to no oil,
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Installation | Countertop |
| Colour Name | Grey/Black |
| What's In The Box | 1x Air Fryer,User manual |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 3 - 4.9 L |
| Appliance Wattage | 1500 - 1999 W |
| Dishwasher Safe | No |
| Adjustable Temperature | No |
| Product Length | 338 mm |
| Product Height | 333 mm |
| Product Width/Depth | 278 mm |
| Capacity | 4.2 L |
| Wattage | 1500 W |
| Attribute Key | Safe to use, Cool Touch handle and Housing, Voltage, Dishwasher-safe basket and tray, Auto Shut Off |
| Attribute Value | Yes, Yes, 220/240V, Yes, Yes |
| Features | Indicator Lights, Corded, Ergonomic, Digital, Multi-Function |
| Model Number | EY401D27 |
| Model Name | Easy Fry |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Easy Fry Deluxe 4.2 L 1500.0 W EY401D27 Grey/Black
Easy Fry Deluxe 4.2 L 1500.0 W EY401D27 Grey/Black
Grill, Fry and Roast With the Easy Fry, you can not only fry but also grill, bake and roast, Put a surprising dish on the table every day, Healthier Frying, Little to no oil required to fry, bake, grill and roast all your favourite dishes, Accurate temperature setting the temperature can be set very accurately from 80 ° c to 200 ° c for perfect, The result healthy fried food thatās crisp outside and tender inside using little to no oil,
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Installation | Countertop |
| Colour Name | Grey/Black |
| What's In The Box | 1x Air Fryer,User manual |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 3 - 4.9 L |
| Appliance Wattage | 1500 - 1999 W |
| Dishwasher Safe | No |
| Adjustable Temperature | No |
| Product Length | 338 mm |
| Product Height | 333 mm |
| Product Width/Depth | 278 mm |
| Capacity | 4.2 L |
| Wattage | 1500 W |
| Attribute Key | Safe to use, Cool Touch handle and Housing, Voltage, Dishwasher-safe basket and tray, Auto Shut Off |
| Attribute Value | Yes, Yes, 220/240V, Yes, Yes |
| Features | Indicator Lights, Corded, Ergonomic, Digital, Multi-Function |
| Model Number | EY401D27 |
| Model Name | Easy Fry |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Grill, Fry and Roast With the Easy Fry, you can not only fry but also grill, bake and roast, Put a surprising dish on the table every day, Healthier Frying, Little to no oil required to fry, bake, grill and roast all your favourite dishes, Accurate temperature setting the temperature can be set very accurately from 80 ° c to 200 ° c for perfect, The result healthy fried food thatās crisp outside and tender inside using little to no oil,
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Installation | Countertop |
| Colour Name | Grey/Black |
| What's In The Box | 1x Air Fryer,User manual |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Capacity | 3 - 4.9 L |
| Appliance Wattage | 1500 - 1999 W |
| Dishwasher Safe | No |
| Adjustable Temperature | No |
| Product Length | 338 mm |
| Product Height | 333 mm |
| Product Width/Depth | 278 mm |
| Capacity | 4.2 L |
| Wattage | 1500 W |
| Attribute Key | Safe to use, Cool Touch handle and Housing, Voltage, Dishwasher-safe basket and tray, Auto Shut Off |
| Attribute Value | Yes, Yes, 220/240V, Yes, Yes |
| Features | Indicator Lights, Corded, Ergonomic, Digital, Multi-Function |
| Model Number | EY401D27 |
| Model Name | Easy Fry |
























