Drum Type Vacuum Cleaner 18.0 L 2100.0 W CV950F 24CBS WR Wine red
The Hitachi vacuum cleaner 2100W motor provides a marvelous performance and thorough cleaning that will leave any surface it touches spotless, The Hitachi Vacuum Cleaner has a strong metal body that ensures the appliance stays operational for years, Clean difficult to reach areas with the cleanerās extension pipe and hose stand., It comes enabled with a cloth filter, on board storage, and blower function features, This vacuum cleaner makes sure that the task of cleaning consumes minimal time, and the outcome is a pristine, dust free room.,
| Material | Metal |
|---|---|
| Installation | Freestanding |
| Colour Name | Wine red |
| What's In The Box | Vacuum Cleaner, warranty, user guide |
| Energy Used | Electric |
| Vacuum Bag Type | Bagged |
| Vacuum Dust Capacity | 2L and Above |
| Product Length | 42 cm |
| Product Height | 54.5 cm |
| Product Width/Depth | 33.5 cm |
| Capacity | 18 L |
| Wattage | 2100 W |
| Attribute Key | Power, Tank Capacity, Frequency, Voltage, Power Cord Legnth |
| Attribute Value | 2100 W, 18 Liters, 50/60 Hz, 220-240 AC, 7.8 Meter |
| Features | Corded, Multi-Function, Mechanical, Portable, Programmable |
| Model Number | CV950F 24CBS WR |
| Model Name | NG843 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Drum Type Vacuum Cleaner 18.0 L 2100.0 W CV950F 24CBS WR Wine red
Drum Type Vacuum Cleaner 18.0 L 2100.0 W CV950F 24CBS WR Wine red
The Hitachi vacuum cleaner 2100W motor provides a marvelous performance and thorough cleaning that will leave any surface it touches spotless, The Hitachi Vacuum Cleaner has a strong metal body that ensures the appliance stays operational for years, Clean difficult to reach areas with the cleanerās extension pipe and hose stand., It comes enabled with a cloth filter, on board storage, and blower function features, This vacuum cleaner makes sure that the task of cleaning consumes minimal time, and the outcome is a pristine, dust free room.,
| Material | Metal |
|---|---|
| Installation | Freestanding |
| Colour Name | Wine red |
| What's In The Box | Vacuum Cleaner, warranty, user guide |
| Energy Used | Electric |
| Vacuum Bag Type | Bagged |
| Vacuum Dust Capacity | 2L and Above |
| Product Length | 42 cm |
| Product Height | 54.5 cm |
| Product Width/Depth | 33.5 cm |
| Capacity | 18 L |
| Wattage | 2100 W |
| Attribute Key | Power, Tank Capacity, Frequency, Voltage, Power Cord Legnth |
| Attribute Value | 2100 W, 18 Liters, 50/60 Hz, 220-240 AC, 7.8 Meter |
| Features | Corded, Multi-Function, Mechanical, Portable, Programmable |
| Model Number | CV950F 24CBS WR |
| Model Name | NG843 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Hitachi vacuum cleaner 2100W motor provides a marvelous performance and thorough cleaning that will leave any surface it touches spotless, The Hitachi Vacuum Cleaner has a strong metal body that ensures the appliance stays operational for years, Clean difficult to reach areas with the cleanerās extension pipe and hose stand., It comes enabled with a cloth filter, on board storage, and blower function features, This vacuum cleaner makes sure that the task of cleaning consumes minimal time, and the outcome is a pristine, dust free room.,
| Material | Metal |
|---|---|
| Installation | Freestanding |
| Colour Name | Wine red |
| What's In The Box | Vacuum Cleaner, warranty, user guide |
| Energy Used | Electric |
| Vacuum Bag Type | Bagged |
| Vacuum Dust Capacity | 2L and Above |
| Product Length | 42 cm |
| Product Height | 54.5 cm |
| Product Width/Depth | 33.5 cm |
| Capacity | 18 L |
| Wattage | 2100 W |
| Attribute Key | Power, Tank Capacity, Frequency, Voltage, Power Cord Legnth |
| Attribute Value | 2100 W, 18 Liters, 50/60 Hz, 220-240 AC, 7.8 Meter |
| Features | Corded, Multi-Function, Mechanical, Portable, Programmable |
| Model Number | CV950F 24CBS WR |
| Model Name | NG843 |
























