Digital Essential Airfryer With 7 Presets 1400 W HD9252 Black
Healthy frying with Rapid Air technology, Fry with up to 90% less fat, Airfryer experts for 10+ years, Touch screen with 7 presets, Fry. Bake. Grill. Roast. And even reheat. NutriU app inspires and guides you to eat healthy., This air fryer is made of premium-quality materials and is designed and manufactured to make your everyday cooking easier, The 3.5-liter digital air fryer ranks high in both looks and efficiency, Features cool touch housing and handle, Suitable for oil-free cooking and making fries, bread, cake, meat, chicken, steak, etc, Easy to clean and maintain,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Freestanding |
| Colour Name | Black |
| What's In The Box | Air Fryer |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Wattage | Upto 1499 W |
| Dishwasher Safe | No |
| Adjustable Temperature | No |
| Product Length | 360 mm |
| Product Height | 295 mm |
| Product Width/Depth | 264 mm |
| Wattage | 1400 W |
| Attribute Key | Automatic shut-off, On/off switch, Temperature control, Power-on light, Time control |
| Attribute Value | Yes, Yes, Yes, Yes, Yes |
| Features | Adjustable Temperature, Auto Shut Off, Mechanical, Personal, Travel |
| Model Number | HD9252 |
| Model Name | Philips Essential Airfryer 1400W 0.8Kg, Black - HD9252 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Digital Essential Airfryer With 7 Presets 1400 W HD9252 Black
Digital Essential Airfryer With 7 Presets 1400 W HD9252 Black
Healthy frying with Rapid Air technology, Fry with up to 90% less fat, Airfryer experts for 10+ years, Touch screen with 7 presets, Fry. Bake. Grill. Roast. And even reheat. NutriU app inspires and guides you to eat healthy., This air fryer is made of premium-quality materials and is designed and manufactured to make your everyday cooking easier, The 3.5-liter digital air fryer ranks high in both looks and efficiency, Features cool touch housing and handle, Suitable for oil-free cooking and making fries, bread, cake, meat, chicken, steak, etc, Easy to clean and maintain,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Freestanding |
| Colour Name | Black |
| What's In The Box | Air Fryer |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Wattage | Upto 1499 W |
| Dishwasher Safe | No |
| Adjustable Temperature | No |
| Product Length | 360 mm |
| Product Height | 295 mm |
| Product Width/Depth | 264 mm |
| Wattage | 1400 W |
| Attribute Key | Automatic shut-off, On/off switch, Temperature control, Power-on light, Time control |
| Attribute Value | Yes, Yes, Yes, Yes, Yes |
| Features | Adjustable Temperature, Auto Shut Off, Mechanical, Personal, Travel |
| Model Number | HD9252 |
| Model Name | Philips Essential Airfryer 1400W 0.8Kg, Black - HD9252 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Healthy frying with Rapid Air technology, Fry with up to 90% less fat, Airfryer experts for 10+ years, Touch screen with 7 presets, Fry. Bake. Grill. Roast. And even reheat. NutriU app inspires and guides you to eat healthy., This air fryer is made of premium-quality materials and is designed and manufactured to make your everyday cooking easier, The 3.5-liter digital air fryer ranks high in both looks and efficiency, Features cool touch housing and handle, Suitable for oil-free cooking and making fries, bread, cake, meat, chicken, steak, etc, Easy to clean and maintain,
| Material | Plastic |
|---|---|
| Installation | Freestanding |
| Colour Name | Black |
| What's In The Box | Air Fryer |
| Energy Used | Electric |
| Appliance Wattage | Upto 1499 W |
| Dishwasher Safe | No |
| Adjustable Temperature | No |
| Product Length | 360 mm |
| Product Height | 295 mm |
| Product Width/Depth | 264 mm |
| Wattage | 1400 W |
| Attribute Key | Automatic shut-off, On/off switch, Temperature control, Power-on light, Time control |
| Attribute Value | Yes, Yes, Yes, Yes, Yes |
| Features | Adjustable Temperature, Auto Shut Off, Mechanical, Personal, Travel |
| Model Number | HD9252 |
| Model Name | Philips Essential Airfryer 1400W 0.8Kg, Black - HD9252 |
























